Дитина – не товар!

Торгівля людьми – це тяжкий злочин, який є грубим порушенням прав людини. Вона є однією зі сфер кримінального бізнесу, що сьогодні розвивається найбільш стрімкими темпами. За своїми масштабами цей вид злочинності посідає третє місце після нелегальної торгівлі зброєю та наркотиками. Поліція зазначає, що найбільш вразливими для злочинів у сфері торгівлі людьми є жінки у віці від 18 до 26 років, а також діти від 13 до 18 років та чоловіки від 25 до 60 років.

Існує багато причин торгівлі людьми, вони є комплексними, тому потребують комплексного підходу до їх вирішення.

Найбільш незахищені та вразливі від торгівлі людьми  діти. Із року в рік усе більше дітей по всьому світу вивозять в інші країни або регіони з метою використання у важкій нелегальній праці, для роботи у сфері секс-послуг, трансплантації органів, створення дитячої порнографії або з метою всиновлення та випрошування милостині. Майже кожна дитина-жебрак, котру ми можемо бачити у транспорті, в пішохідних переходах, біля станцій метро, має свого «хазяїна», якому вона має принести певну суму грошей за день. Ті копійки, які ми даємо жебракам, утримують їх і надалі на вулиці. Жінки-жебрачки, які тримають на руках дітей, що постійно сплять, завдають непоправної шкоди їхньому здоров’ю, бо використовують для їх заспокоєння наркотичні речовини або снодійне. Іншою формою використання дітей є втягнення в збройні конфлікти. Перелік функцій дівчат та хлопців досить багатий: активна участь в бойових конфліктах, робота в розвідзагонах, збір розвідінформації, перенесення вантажів, надання медичної допомоги, рабська праця, надання сексуальних послуг. На щастя, для України ця практика не є поширеною. Торгівля дітьми є багатоликою проблемою.    Щороку в світі 1,2 млн. дітей потерпають від торгівлі людьми, що прирівнюється до кількості дітей до 5 років в Австралії. 2 млн. дітей щорічно потерпають від комерційної сексуальної експлуатації, тобто стільки, скільки живе в Бельгії.           Діти можуть продаватися за межі країни, а можуть переміщуватись у її межах. Якщо таке трапляється, то це, як правило, переміщення із сільської місцевості до промислових міст або міст туристичного спрямування чи місць поблизу великих будівництв, зупинок вантажівок, портів та військових баз. Багато дітей, які потерпіли від зовнішньої торгівлі, одночасно потерпіли і від внутрішньої. В Україні найчастіше діти потерпають від внутрішньої торгівлі людьми.

Дослідження, проведене кілька років тому Центром соціальних експертиз Інституту соціології НАН України за підтримки ЮНІСЕФ та сприяння Міністерства соціальної політики України, виявило, що основними групами ризику є безпритульні, бездоглядні діти, з багатодітних, соціально-деструктивних, неповних, малозабезпечених сімей, діти віком від 13 років і старше. Опитування дітей 14-18 років показало, що: 11% дітей показували своє голе тіло; 10,4% дозволяли торкнутись до свого голого тіла; 7,8% займалися сексом за плату; 3,2% погоджувались сфотографуватися або знятися у фільмі в оголеному вигляді.

“Такі ганебні випадки (торгівля дітьми) дійсно є на території України. На сьогоднішній  день нами з початку 2017 року задокументовано 12 фактів незаконної угоди щодо неповнолітніх. З них 4 факти продажу новонароджених дітей, інші – це вчинені злочини щодо неповнолітніх, віком до 14 років”, – розповів головний оперуповноважений Департаменту боротьби зі злочинами, пов’язаними із торгівлею людьми Національної поліції України Андрій Гаманюк.

Основні способи втягнення дітей в торгівлю людьми – пропонування  привабливих умов, використаня примусу чи погроз; доведення до несвідомого стану в результаті вживання спиртних напоїв, наркотиків, токсинів та ін.

Як застерегти свою дитину від такої страшної долі? Це питання неабияк непокоїть відповідальних батьків, які прагнуть уберегти своїх дітей.

Головне – щоб діти відчували по-справжньому щире ставлення батьків до себе. Частіше знаходьте час поцікавитися їхніми справами, підтримати, підказати щось. Знаходьте спільні справи, просіть допомоги в дітей, навіть якщо не потребуєте її, діти будуть відчувати, що потрібні Вам, почнуть довіряти Вам. І це не може бути разовою акцією, а повинно стати системою.

Навчіть своїх дітей бути обережними. Поясніть, яку небезпеку може приховувати спілкування з «добрими» незнайомцями. Нехай вони знають, що неможна наближатися до незнайомців, сідати до них в машину заради цукерок, кошенят та цуценят, навіть якщо вони кажуть, що повезуть їх до батьків. Вигадайте умовні слова-паролі, які Ви з дитиною будете таємно змінювати щодня, і дитина навчиться розуміти, що це злодій і діє він не від Вашого імені.

Для того, щоб знайти правильні відповіді, допомогти дитині, яка опинилася в подібній ситуації, можна зателефонувати на безкоштовну Національну гарячу лінію за номером 0800-505-501 зі стаціонарного або 527 з мобільного.

Нехай Вашу родину ніколи не спіткає ніяке зло, але і Ви не будьте байдужими!

                                                  Управління соціального захисту населення

                                                              Приморської міської ради

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

%d bloggers like this: