16 лютого в селі Преслав з великим розмахом пройшло календарне фольклорне болгарське свято «Трифон Зарезан»

Працівники СБК разом з болгарським культурно-просвітницьким центром ім.Джона Атанасова, відділом культури Приморської міської ради в цьому році вирішили максимально наслідувати традиції свята Трифон Зарезан. Щорічно  зростає кількість бажаючих взяти участь у його проведенні. На свято завітали і гості з Запоріжжя: голова громадської спілки «Асоціація національних меншин Запорізької області» Н.Хамдані, в.о.директора Златова О.Б. та спеціалісти КУ «Обласний методичний центр культури і мистецтва» Запорізької облради.

Дійство свята розпочалося на подвір’ї Преславського СБК, де жінки-господині передають чоловікам  вовняні сумки, наповнені домашніми стравами, хлібом, буклиця з домашнім вином, садові ножиці. Чоловіки на возі їдуть до кращого «царя виноградаря –винороба»,обраного в минулому році, щоб провести обряд обрізання виноградної лози. Господар, вбраний у віночок з лози, разом з чоловіками, обрізають виноградну лозу, поливають кущі та зріз лози вином. Співають обрядову пісню «Ой, лозе..». На своєму подвір’ї господар пригощає гостей болгарськими національними стравами і власним виноградним вином. Звучать побажання гарного врожаю та добробуту.

В фойє СБК протоієрей Олександр – настоятель місцевого храму Успіння Пресвятої Богородиці проводить молебень, читає молитву Святому Трифону, щоб він дарував щедрий врожай і захистив виноградники та сади від шкідників та хвороб. Освяченою водою він окропляє принесену зрізану виноградну лозу, домашнє вино й усіх присутніх.

Сюди ж виноградарі села на дегустацію приносять своє вино, виготовлене за старовинними сімейними рецептами. Цього року було представлено 48 видів вина. Винороби Бондарчук Юлій Мойсейович та Мангов Іван Миколайович надали на конкурс  по чотири види вина, і біле, і червоне. На свято для дегустації і визначення кращого  вина  організатори запросили двох досвідчених спеціалістів, викладачів Бердянського коледжу Таврійського агротехнічного університету з дисциплін «Технологія виноробства» Павленко Л.П., Павленко В.П.. Дегустація проводилась в номінаціях «Краще біле вино», «Краще червоне вино», «Приз глядацьких симпатій». Головний приз – звання  «Цар-винороб». Відомий винороб з Приморська Андрій Райков запропонував свій власний приз «Найстарішому виноробу села» і нагородив цінним подарунком.

Ведуча свята розповіла про історію проведення свята. У виконанні постійних учасників, вокального ансамблю «Гармонія» Преславського СБК прозвучали болгарські народні обрядові пісні, присвячені цьому святу.

Члени журі підвели підсумки дегустації та визначили переможців. Всі присутні дегустували та визначали свої уподобання та обрали краще вино для призу глядацьких симпатій. Усім переможцям вручили дипломи та цінні подарунки, а «царю» виноробів одягли символічний вінок з лози.

Переможцями в номінаціях «Червоні вина» стали: Саввова Т.І.,Бондарчук Ю.М., перше місце- Нейковська О.І.

В номінації «Білі вина» переможцями стали: Бондарчук Ю.М. Перше місце – Мангов І.М.

Царем виноградарів-виноробів в цьому 2019 році став Бондарчук Ю.М., якому урочисто одягли на голову віночок, сплетений з виноградної лози.

Найстарший винороб – Бондарчук Ю.М. – 79-річний преславський виноградар, отримав приз від Андрія Райкова.

«Приз глядацьких симпатій» отримав Мангов І.М.

Всіх присутніх пригощали національними болгарськими стравами, приготовленими Преславськими господинями.

В болгарських  селах Приморського району Гюнівка, В’ячеславка, Петрівка, Мануйлівка, Лозуватка, Маринівка свято Трифон Зарезан теж проводиться щорічно з успіхом та великою кількістю присутніх. Виноробство – це ціле мистецтво, і в цьому переконалися усі, хто прийшов на свято «Трифон Зарезан», спілкуючись з кращими виноробами села.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

%d bloggers like this: