І знову ботулізм

На протязі 2021 року у Запорізькій області було зареєстровано 3 випадки захворювання на ботулізму. Постраждало 5 осіб, 2 особи померли. У листопаді поточного року у м. Бердянськ зареєстровано випадок ботулізму, 2 постраждалих. Захворювання пов’язане з вживанням річкової риби домашнього приготування.
Усього в Україні з початку року зареєстрували 51 випадок ботулізму!
Ботулізм – гостра інфекційна хвороба з важким ураженням нервової системи, змінами серцево-судинної системи, слабкістю скелетних і гладких м’язів, порушенням зору, ковтання, моторики кишок. Важка форма цього захворювання може призвести до летального результату !
Токсин палички ботулізму є найбільш небезпечним з усіх відомих бактеріальних токсинів. Смертельна доза ботулотоксину для людини складає лише 0,3 мкг. Збудник постійно існує у грунті, утворює спори, що надзвичайно стійкі до впливу хімічних і фізичних факторів (витримують кип’ятіння протягом 5 годин і гинуть при 120º С через 30 хвилин). Захворювання може виникнути під час вживання харчових продуктів тваринного і рослинного походження без попередньої термічної обробки. Це можуть бути фрукти і овочі, консерви, особливо домашнього приготу-вання, копчені, в’ялені м’ясні та рибні вироби, а також інші продукти, в яких є умови для розвитку збудників. Споживаючи продукт, практично неможливо визначити наявність у ньому ботулотоксину, оскільки він не має кольору, смаку, запаху. Потрапляючи до травного тракту ботулотоксин не руйнується ферментами, а всмоктується в кров і розноситься по організму, «осідаючи» у різних відділах нервової системи.
Перші симптоми захворювання ботулізмом виникають в середньому через добу після вживання зараженої їжі, але іноді інкубаційний період може скорочуватися до 2-х годин або подовжується до 10 діб. Клінічно захворювання починається із загальної слабкості, головного болю, запаморочення, виникає почуття тривоги, а потім проявляються очні симптоми: двоїння предметів, ослаблення чіткості (предмети бачаться в тумані, сітка перед очима). Внаслідок паралічу м’язів гортані, глотки і язика хворі втрачають голос або змінюється тембр, ковтання стає важким або зовсім неможливим. Головним, що вражає токсин ботулізму є нервова система. Розвивається неврологічна симптоматика. У важких формах захворювання головним симптомом є розлад дихання, параліч діафрагми, в результаті чого настає смерть.
Лікування: важливо негайно госпіталізувати хворого в стаціонар, протягом перших 4х діб ввести протиботуліністичну сироватку !!!
Приморське управління Головного управління Держпродспо-живслужби в Запорізькій області вкотре звертається до мешканців нашої громади з проханням не купувати в закладах торгівлі рибу, м’ясні та рибні продукти без відповідних супровідних документів ( декларація виробника, накладна). Також не купувати харчові продукти в місцях стихійної торгівлі, особливо продукти домашнього виготовлення. Суворо дотримуватись технології приготування страв, температурного режиму при обробці, зберіганні та реалізації харчових продуктів.
Також нагадуємо, що найчастіше збудник ботулізму концентрується в риб’ячих нутрощах, з яких токсин і проникає в м’ясо. Тому, найнебезпечніше вживати м’ясо саме біля ребер та ікру, адже ці частини можуть бути найбільше уражені.
Памятайте ! хворобу легше попередити, ніж лікувати. Будь-яке отруєння не проходить безслідно. Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких, особливо, дітей !

Головний спеціаліст відділу
безпечності харчових продуктів
та ветеринарної медицини Приморського
управління Головного управління
Держпродспоживслужби в Запорізькій області Я. В. Баранова

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *